Začít podnikat? Způsob jak se realizovat na trhu…

Začít podnikat? Způsob jak se realizovat na trhu práce.

Začít podnikat? Způsob jak se realizovat na trhu práce.

Pro ty, kteří nemají zaměstnání nebo se jim nedaří nalézt vysněné místo, může být řešením se sebe-zaměstnat a začít podnikat. Důvodů, proč zaměstnat právě sám sebe může být celá řada. Například nastartovat podnikatelskou činnost mohou rodiče, kteří potřebují skloubit práci a péči o rodinu s dětmi a zvažují, že se postaví na vlastní nohy, aby si čas práce určovali sami a ne jejich zaměstnavatel. Impulsem, proč začít podnikat bývá často i splnění svých snů. Jaké náležitosti je potřeba splnit, aby mohl začínající podnikatel nastartovat svou podnikatelskou kariéru?


„Pokud se rozhodne někdo podnikat, musí samozřejmě splnit zákonné podmínky a učinit nezbytné kroky k registraci svého podnikání. Dnes je to již pár formalit, které lze hravě zvládnout během pár dní. Stěžejní otázkou však není, co musí udělat, ale co by měl udělat. Stejně tak, jako když se připravujete na pohovor na pracovní místo, měli byste se i na zahájení svého podnikání řádně připravit a to mnohem důkladněji. Zejména důležité je zjistit si informace o trhu, o svých zákaznících, o konkurenci, připravit si kalkulace, rozpočet a financování. Podmínek, které musí začínající podnikatel splnit je celá řada, záleží však na něm samém, jak k přípravě bude přistupovat. Obecně však lze říci, že čím víc se připraví, tím méně věcí jej na startu podnikatelské kariéry překvapí," upozorňuje Dana Feferlová, zástupkyně ředitele úřadu Jihočeské hospodářské komory.


Zjišťování si informací předem může vést také k nalezení finančních zdrojů pro samotný start. Dnes mohou začínající podnikatelé čerpat na start-upové projekty například úvěry podpořené Evropským investičním fondem, k dispozici jsou také zvýhodněné úvěry. V některých případech lze čerpat dotace a příspěvky. Dana Feferlová rovněž uvádí, že existují i nové formy financování, tzv. crowdfunding, což je způsob, kdy větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce. Zajímavé mohou být i soutěže pro začínající podnikatele, jež mohou být pro jejich účastníky přínosné v několika ohledech. Nejen, že vítěz soutěže může vyhrát finanční obnos, ale účastníci zpravidla získají i řadu nových kontaktů či podporu ve formě propagace své firmy.


Odhodlání začít podnikat je krokem k nezávislosti, ale zároveň je to také velký skok do neznáma. Jihočeská hospodářská komora a Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů připravují průvodce pro začínající podnikatele s titulem Jak začít podnikat, který by měl vyjít v polovině letošního roku. „Víme, že ani sebedelší kniha či kurz nemůže podnikatele připravit zcela na vše, co ho při začátku a v průběhu podnikání čeká. Naše příručka však může pomoci získat základní přehled a mimo jiné upozorní čtenáře na to, co by si měl zjistit, zařídit či vypracovat, chce-li začít podnikat," vysvětluje Dana Feferlová a doplňuje, že na Jihočeské hospodářské komoře poradí začínajícím podnikatelům, jak se připravit na začátky podnikání, dále doporučí, na jaké instituce je možné se obrátit, jaká je nabídka kurzů a vzdělávání či dalších produktů pro podnikatele v Jihočeském kraji.


Zahájení podnikání v pěti krocích:

  • Promyšlení podnikatelského nápadu
  • Vypracování podnikatelského plánu
  • Příprava dokumentů nezbytných k registraci
  • Registrace podnikatele
  • Příprava realizace podnikatelského nápadu

Všechny tiskové zprávy JHK zde.

Vydáno: 02.06.2017


Soubory ke stažení

Tisková zpráva 415.98 KB stáhnout