Přes pět tisíc žáků základních škol v kraji si…

Přes pět tisíc žáků základních škol v kraji si bude v roce 2018 vybírat střední školu

Přes pět tisíc žáků základních škol v kraji si bude v roce 2018 vybírat střední školu

V devátých ročnících základních škol v Jihočeském kraji je v letošním roce přes pět tisíc žáků, kteří si do 1. března 2018 (u oborů s talentovou zkouškou již do 30. listopadu 2017) budou podávat přihlášky ke studiu ve středních školách. To, jakou střední školu a jaký obor vzdělání si vybrat, jim pomohou samotné střední školy, které se prezentují na Burzách škol, jež pořádá Jihočeská hospodářská komora.


„V Jihočeském kraji je nabídka učebních a maturitních oborů středních škol velice pestrá. V kraji působí 79 středních škol včetně gymnázií a jedna konzervatoř, jejichž zřizovatelem je v převážné většině Jihočeský kraj," sdělila Hana Šímová, vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje. Hana Šímová dále dodala: „Aktuálně je otevřeno okolo 120 učebních a maturitních oborů, ve kterých se vzdělávají žáci, kteří do těchto oborů nastoupili z devátých tříd. Oborová nabídka škol je však širší, nabízené obory jsou otevírány podle zájmu uchazečů. Pro ty, kteří již mají výuční list, nabízí školy obory nástavbového studia pro získání maturity a řadu oborů lze studovat v jiné než denní formě vzdělávání, např. v dálkové, což oceňují zejména ti, kteří jsou již v zaměstnání. Oborovou nabídku středních škol doplňují víceletá gymnázia pro žáky z pátých a sedmých tříd." Zájemci o studium mohou zjistit, co která škola nabízí buď ze samotných webových stránek škol či z portálu Impulsprokarieru.cz a Infoabsolvent.cz.


Hana Šímová z Krajského úřadu potvrdila, že velký zájem ze strany žáků je stále o studium gymnázií, ale zvyšuje se i zájem o obory technické, především strojírenské. „Tři školy nabízejí pilotně i obory, díky kterým mohou žáci získat jak výuční list, tak i maturitu," doplnila Hana Šímová.


Pomocnou ruku při výběru školy podává všem zájemcům Jihočeská hospodářská komora, která již po několikáté připravuje na podzim tzv. Burzy škol. „Jedná se o prezentace středních škol a firem na jednom místě v jeden den, které pomohou váhavým žákům a rodičům zodpovědět otázky, jež je napadají při výběru školy a budoucího povolání," sdělil Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory a dodal, že burzy poskytují také velmi cenné informace o podmínkách a možnostech dalšího studia a seznámí s možnostmi uplatnění absolventů v praxi. Veškeré dotazy jsou připraveni zodpovědět zástupci škol i zkušení pracovníci z firem, kteří s vybranými školami spolupracují.


Celá akce proběhne formou organizovaných přehlídek. Burzy startují již 3. 10. 2017 ve Vimperku a probíhat budou až do 13. 11. 2017. Na konci listopadu pak vyvrcholí výstavou Vzdělání a řemeslo, kterou pořádá Výstaviště České Budějovice. Zájemci se mohou těšit na opravdu velký výběr škol. „Burzy nabízejí pestrou škálu vystavovatelů a bude opravdu z čeho vybírat. Sejdou se zde odvětví technická, řemeslná, ale i řada oborů z oblasti služeb," doplnil Luděk Keist.


Jihočeská hospodářská komora nepomáhá jen podnikatelům z jižních Čech, ale také žákům a studentům. JHK vytvořila ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů řadu příležitostí pro lepší cestu k práci. Zájemcům o studium poslouží pro rozšíření obzorů webový portál impulsprokarieru.cz, kde získají široký přehled o aktuálních nabídkách škol i možnostech, kam na praxi. Pokud se zajímají o technická povolání a rádi by se dozvěděli více o daných profesích, pomoci jim může také projekt Kariéra 21. století, v jehož rámci byla vytvořena série reportáží, které představily některé technické obory a jejich uplatnění v praxi. Reportáže jsou dostupné na webovém kanálu youtube Jihočeské hospodářské komory.


Kde a kdy mohu navštívit burzy školy?

  • 3. 10. 2017 Vimperk
  • 5. 10. 2017 J. Hradec
  • 12. 10. 2017 Třeboň
  • 18. 10. 2017 Tábor
  • 31. 10. Strakonice
  • 7. 11. 2017 Prachatice
  • 13. 11. 2017 Písek

Všechny tiskové zprávy JHK ZDE.

Zdroj: JHK

Vydáno: 02.10.2017


Soubory ke stažení

Tisková zpráva 442.80 KB stáhnout