Od 21. září padne většina cel a dalších…

Od 21. září padne většina cel a dalších obchodních překážek mezi EU a Kanadou

Od 21. září padne většina cel a dalších obchodních překážek mezi EU a Kanadou

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) bude prováděna od 21. září 2017.

Datem 21. 9. 2017 dojde k odstranění až 98 % cel mezi EU a Kanadou, otevření trhu služeb, zjednodušení pravidel pro vysílání zaměstnanců, zlepšení přístupu ke kanadským veřejným zakázkám nebo odstranění dalších netarifních překážek při vývozu zboží. Díky dohodě CETA tak dojde k posílení konkurenceschopnosti českých a evropských firem a otevření dveří na perspektivní vyspělý severoamerický trh.

Dohoda CETA byla podepsána 30. října 2016 v Bruselu a tím byl zahájen ratifikační proces. CETA stanoví, že jakmile bude dokončen proces ratifikace na evropské úrovni a dokončeny budou interní kanadské procedury, bude zahájeno prozatímní provádění. Ratifikace na národní úrovni členských států budou pokračovat a, až dá souhlas s dohodou všech osmadvacet unijních zemí, vstoupí dohoda kompletně platnost. Z prozatímního provádění jsou vyloučeny ty oblasti, jež nejsou v kompetenci EU jako např. systém investiční ochrany či části kapitoly o finančních službách či další vybraná ustanovení dle příslušného rozhodnutí Rady.

Více informací lze nalézt na www.businessinfo.cz/CETA a také Evropské komise. Pro dotazy lze využít také kontaktní formulář zde.

 

Zdroj: MPO

Vydáno: 01.08.2017